
Pierwszy hybrydowy system monitorowania turbin wiatrowych ma być efektem współpracy Eurowind Energy oraz zespołu badawczego z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej.
System ma łączyć dane pomiarowe z technikami uczenia maszynowego.
Dzięki jego działaniu, będzie możliwa ocena stanu turbiny, prognoza jej zużycia oraz potencjalnych uszkodzeń w przyszłości.
Dodatkowo mają zostać opracowane systemy tłumienia drgań, które mogą realnie wydłużyć żywotność i zwiększyć wydajność turbin.
Partnerstwo Eurowind Energy i Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich to rozwój innowacyjnych rozwiązań w obszarze odnawialnych źródeł energii.
Partnerem po stronie Uczelni jest zespół badawczy kierowany przez dziekana WBAiIŚ – dr. hab. inż. Macieja Dutkiewicza, specjalizującego się w diagnostyce technicznej i modelowaniu systemów dynamicznych.
Cel projektu to monitorowanie i diagnozowanie stanu technicznego turbin wiatrowych, w tym: ✅ zwiększenie efektywności pracy turbin,
✅ ograniczenie ich zużycia,
✅ wczesne wykrywanie potencjalnych awarii.
System monitorowania turbin wiatrowych analizuje szereg parametrów, takich jak: drgania i przechyły, prędkość obrotową wirnika i generatora, nachylenie łopat, odchylenie turbiny względem kierunku wiatru, warunki klimatyczne (wiatr, temperatura, oblodzenie), które pozwalają na ocenę stanu technicznego obiektu. To nie tylko projekt badawczy – to wsparcie dla transformacji energetycznej w Polsce.