
Zgodnie z Ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków, zadaniem systemu wodociągowego jest dostarczenie wody do wszystkich odbiorców w odpowiedniej ilości, jakości i pod właściwym ciśnieniem – bez przerw w dostawie
Aby to było możliwe, niezbędna jest prawidłowa budowa i rozmieszczenie przewodów wodociągowych – zarówno pod względem ich układu, jak i materiałów, z jakich są wykonane. Cała sieć dzieli się na kilka podstawowych typów przewodów:
Przewody tranzytowe
To główne rurociągi o dużych średnicach, które tłoczą wodę z punktu A do punktu B bez żadnych rozbiorów po drodze. Ich rola to szybki i bezpośredni transport dużej ilości wody.
Przewody magistralne
Są to również główne rurociągi, ale w odróżnieniu od tranzytowych – wydatkują wodę po drodze, zasilając mniejsze przewody rozdzielcze. Ich trasa powinna być możliwie prosta, prowadzić przez główne ulice i unikać dużych różnic wysokości, aby ograniczyć straty ciśnienia.
Przewody rozdzielcze
Stanowią rozgałęzienia magistrali i odpowiadają za rozprowadzanie wody bezpośrednio do odbiorców. Najlepszy układ to taki, w którym ciśnienia w sieci są zbliżone na całym obszarze zasilania, choć w praktyce teren często narzuca kompromisy.
Rodzaje układów sieci wodociągowej
Wyróżniamy dwa główne typy sieci:
- Sieć promienista (końcówkowa) – to układ, w którym rurociągi nie są ze sobą powiązane. Jest mniej korzystny hydraulicznie, ponieważ może prowadzić do dużych różnic ciśnienia i problemów w dostawie wody w przypadku awarii. Stosowana jest tam, gdzie uwarunkowania terenu uniemożliwiają budowę sieci zamkniętej (np. w głębokich dolinach).
- Sieć pierścieniowa (obwodowa) – to układ, w którym rurociągi są wzajemnie połączone, co zapewnia lepszy rozkład ciśnienia i niezawodność dostaw nawet w razie awarii. Jest to rozwiązanie optymalne, które pozwala także na oszczędność przy projektowaniu i eksploatacji.
Co należy uwzględnić przy projektowaniu sieci wodociągowej?
Projektowanie sieci to złożony proces, który wymaga m.in.:
- określenia układu sieci zgodnie z planowanym zagospodarowaniem terenu,
- wyznaczenia przepływów i zużycia wody w poszczególnych węzłach,
- wykonania obliczeń hydraulicznych i analizy rozkładu ciśnień,
- ewentualnej korekty średnic rurociągów, aby zapewnić odpowiednie ciśnienie.
Prawidłowo zaprojektowana i wykonana sieć wodociągowa to gwarancja ciągłego, bezpiecznego i ekonomicznego zaopatrzenia w wodę dla mieszkańców oraz instytucji.
Taką wiedzę i umiejętności zdobędziesz na kierunku #inżynieriaŚrodowiska , gdzie kształcimy kadry profesjonalistów, inżynierów sanitarnych, których na rynku pracy jest coraz mniej!!!
Dziękujemy Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Świeciu, za współpracę i przekazane materiały.