Finał Warsztatów Trening Architektury
25 maja 2023

Finał Warsztatów!

Dobrnęliśmy do końca pierwszej edycji warsztatów

Trening Architektury, pokazujących uczniom wszystko to, co jest wiązane z kreatywnym, ale
i technicznym wymiarem architektury i urbanistyki.

Inicjatywa stworzona specjalnie dla uczniów bydgoskiego Technikum Budowlanego miała za zadanie zróżnicować podstawowy program dydaktyczny szkoły i rozwinąć w uczniach chęć zgłębiania szeroko pojętych zagadnień architektonicznych. Pracownicy Katedry przygotowali szereg wykładów
i warsztatów rozwijających wyobraźnię, wprowadzających w arkana współczesnych trendów projektowych, pokazujących różnorodność architektury, które realizowane były co środę przez cały semestr letni.

Dzisiejszy warsztat rozpoczął dr inż. arch. Aleksander Furmanek, który omówił uczniom historyczne więźby dachowe. Dużym zaskoczeniem było pokazanie uczniom więźb gotyckich szczególnie storczykowych a także tych stosowanych później w czasach nowożytnych.

Warsztaty zamknął Łukasz Lewandowski, który podjął się trudnego wyzwania wprowadzenia uczniów w zagadnienia geometrii wykreślnej. Prowadzący omówił, jak ważna jest znajomość widzenia przestrzennego i jak duże ona daje możliwości kreacji projektowej architekta. Przez proste zadania uczniowie zobaczyli, jak można widzieć to, czego inni nie dostrzegają. Dowiedzieli się jak zapisać obraz przestrzenny w rysunku 2D tak, by inni go rozumieli a rysunek płaski jak zwizualizować sobie przestrzennie.  Poczuli, jak można obudzić wyobraźnie prostymi metodami.

Kolejna porcja kreatywności już niebawem!  Do zobaczenia!

Dziękuję wszystkim pracownikom Katedry Architektury i Urbanistyki, którzy przygotowali warsztaty, a przede wszystkim opiekunom z Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy oraz uczniom.

Łukasz Lewandowski