BUDOWNICTWO HYDROTECHNICZNE - NOWA SPECJALNOŚĆ NA KIERUNKU BUDOWNICTWO
11 czerwca 2025

BUDOWNICTWO HYDROTECHNICZNE - NOWA SPECJALNOŚĆ NA KIERUNKU BUDOWNICTWO

 KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ !

Od roku akademickiego 2025/2026, na kierunku Budownictwo na Wydziale Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska uruchomiona została nowa specjalność: Budownictwo hydrotechniczne. Wprowadzenie nowej specjalności na kierunku budownictwo ma na celu stworzenie możliwości zdobycia przez studentów wiedzy, umiejętności i kompetencji związanych z budownictwem hydrotechnicznym.

Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów (w tym projektantów i kierowników budów), gdzie zauważalna jest, od kilku już lat, międzypokoleniowa luka.

Program specjalności obejmuje m.in. zagadnienia z zakresu gospodarki wodnej, konstrukcji hydrotechnicznych, modelowania przepływów rzecznych, geotechniki, materiałów budowlanych wykorzystywanych w środowisku wodnym oraz zarządzania inwestycjami infrastrukturalnymi.

Zakres tematyczny specjalności

Studenci specjalności BHT zapoznają się z szerokim zakresem zagadnień, takich jak:

  • projektowanie zapór, jazów, śluz i zbiorników retencyjnych,
  • regulacja rzek i ochrona przeciwpowodziowa,
  • funkcjonowanie i projektowanie ujęć wód powierzchniowych i podziemnych,
  • eksploatacja polderów, wałów przeciwpowodziowych i kanałów,
  • budownictwo portowe i ochrona strefy brzegowej,
  • rozwój małych elektrowni wodnych.

Nowoczesna ochrona przed skutkami zmian klimatu

Szczególny nacisk kładziony jest na zagadnienia związane z adaptacją infrastruktury hydrotechnicznej do zjawisk ekstremalnych, takich jak:

  • intensywne opady,
  • gwałtowne wezbrania wód,
  • długotrwałe susze.

Studenci poznają mechanizmy spłaszczania i opóźniania przepływu fal powodziowych z wykorzystaniem zbiorników retencyjnych i polderów oraz uczą się, jak projektować systemy umożliwiające kontrolowany przepływ wody.

Prawo i praktyka

W toku nauki omawiane są także regulacje prawne związane z gospodarką wodną, w tym wymagania wynikające z Prawa wodnego oraz przepisów dotyczących projektowania i eksploatacji urządzeń wodnych, w tym budowli hydrotechnicznych. Studenci uczą się odróżniać i klasyfikować obiekty jako:

  • budowle hydrotechniczne,
  • urządzenia wodne (w rozumieniu prawnym),
    co jest niezbędne dla uzyskiwania pozwoleń wodnoprawnych i prowadzenia działalności inżynierskiej zgodnie z przepisami.

Technologie przyszłości

Specjalność przygotowuje również do pracy z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, w tym w obszarze małych elektrowni wodnych (MEW). Dzięki zajęciom, w tym praktycznym – warsztatom i projektom studenci uczą się:

  • projektowania infrastruktury MEW,
  • oceny wpływu obiektów hydrotechnicznych na zasoby naturalne,
  • wdrażania innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu wodą.

Do kogo kierowana jest ta specjalność?

Jeśli interesujesz się środowiskiem, technologią i chcesz wpływać na bezpieczeństwo wodne miast i regionów – Budownictwo Hydrotechniczne to kierunek dla Ciebie. To ścieżka zawodowa dla osób, które chcą łączyć zaawansowaną wiedzę inżynierską z odpowiedzialnym podejściem do zarządzania jednym z najcenniejszych zasobów – wodą.

 

Gdzie możesz znaleźć zatrudnienie

Absolwenci tej specjalności znajdą zatrudnienie m.in. w biurach projektowych, firmach wykonawczych, jednostkach administracji samorządowej i rządowej, a także w przedsiębiorstwach zajmujących się gospodarką wodną, utrzymaniem infrastruktury hydrotechnicznej czy ochroną przeciwpowodziową.