Tytuł profesora dla dr hab. Anny Bochenek
05 sierpnia 2021

17 czerwca 2021 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał tytuł naukowy profesora w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki prof. dr hab. Annie Bochenek, pracownikowi Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego na kierunku Architektura Wnętrz.

Pani profesor, gratulujemy!

Biografia

Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Janusza Kaczmarskiego. Swoje prace prezentowała na ponad pięćdziesięciu wystawach indywidualnych i ponad stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Ma w swym dorobku cykle malarskie m.in. „Intuicje pejzażowe”, „Między górą a chmurą”, „Enklawy”, „Rytmy przyrody - rytmy pejzażu”, ”Kolory Światła” „Terytoria czasu”, „Anatomia obecności” „Kodyfikacje natury”, „Terra Geny”.

W obszarze jej zainteresowań jest pejzaż obserwowany jednocześnie z wielu perspektyw, tworzący poczucie czasu istniejącego w obrazie.

Prace Anny Bochenek znajdują się w zbiorach: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Fundacji Malarstwa Polskiego w Lesku, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Fundacji Polsko-Japońskiej im. Miyauchi, Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim oraz zbiorach prywatnych w Belgii, Holandii, Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie, USA i Australii.

Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Za swoją twórczość zdobyła kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i regionalnych. (Annalle, Muzyka w Malarstwie, Dzieło Roku).

Za całokształt pracy odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Mecenas Kultury 2017.

Jest współtwórcą kierunku Architektura Wnętrz. Jako wieloletni kierownik Katedry Sztuk Wizualnych rozwinęła aktywną współpracę z przemysłem, Miastem Bydgoszcz, gminami województwa, skutkująca licznymi studenckimi projektami, konkursami, warsztatami. W 2016 r. pełniła funkcję Prorektora ds. Dydaktycznych i Studenckich. Obecnie prowadzi II Pracownię Malarstwa i Rysunku w Katedrze Architektury Wnętrz na Wydziale Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska. Ponadto kieruje uczelnianą Galerią Innowacji, która jest miejscem ogniskującym nowatorskie widzenie rzeczywistości poprzez sztukę i technikę, służąc naukowcom i studentom, artystom i inżynierom.

Ponadto prowadzi innowacyjną działalność edukacyjną na polu plastyki, uczestnicząc w eksperymentach plastycznych, prowadząc liczne warsztaty, lekcje pokazowe dla nauczycieli w kraju i za granicą.

Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1992 r. związana z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci oraz Towarzystwem Kultury Paideia.