Letnia Akademia Modelowania Hydraulicznego
10 lipca 2024

8 lipca 2024 roku rozpoczęła się Pierwsza Edycja Akademii Modelowania Hydraulicznego, której organizatorem jest Wydział Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska, we współpracy z Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją w Bydgoszczy oraz Firmą DHI Polska Sp. z o.o..

Uczestników i gości powitali: JM Rektor PBŚ prof. dr hab. inż. Marek Adamski, Dziekan WBAiIŚ dr hab. inż. Maciej Dutkiewicz, prof. PBŚ oraz Prezes MWiK, mgr inż. Stanisław Drzewiecki.

Pierwszy dzień miał charakter wykładowy, a zajęcia teoretyczne prowadzili wykładowcy naszej Uczelni: dr hab. inż. Janusz Kwiecień, prof. PBŚ, dr inż. Aleksandra Pieniaszek, dr inż. Sylwester Wawrzyniak oraz dr inż. Emil Smyk. Zajęcia praktyczne prowadzą specjaliści z Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy Sp. z o.o. – Pani mgr inż. Paulina Dzimińska i Pan mgr inż. Piotr Olszewski oraz eksperci z firmy DHI Polska Sp. z o.o.

W trakcie szkolenia studenci Politechniki Bydgoskiej oraz pracownicy MWiK w Bydgoszczy Sp. z o.o. mają możliwość nauki praktycznych umiejętności z zakresu modelowania sieci wodociągowych, kanalizacyjnych i deszczowych przy użyciu najnowszego oprogramowania firmy DHI Polska Sp. z o.o.

Modelowanie hydrauliczne jest innowacyjnym podejściem w projektowaniu sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, dlatego liczymy na zainteresowanie tą tematyką. W przyszłości planowane jest poszerzenie zakresu szkoleń i kursów w tym zakresie na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska.

Letnia Akademia Modelowania Hydraulicznego  obejmuje tematy projektowania sieci, zarządzania zasobami wodnymi, projektowania systemów kanalizacyjnych, wodociągowych i melioracyjnych. Ma na celu pozwolenie uczestnikom na zwiększenie zakresu kompetencji od umiejętności technicznych związanych z  obsługą specjalistycznego oprogramowania, przez wiedzę teoretyczną z zakresu hydrauliki i hydrologii, po kompetencje miękkie w zakresie zarządzania projektami i komunikacji.

Uroczyste zakończenie Pierwszej Letniej Akademii Modelowania Hydraulicznego wraz z wręczeniem certyfikatów jest zaplanowane na 19 lipca.