Absolwenci UTP z nagrodami od Prezydenta Bydgoszczy
02 października 2020

Absolwenci naszej uczelni znaleźli się wśród nagrodzonych przez Prezydenta Rafała Bruskiego za prace magisterskie, inżynierskie i licencjackie związane z Bydgoszczą.

Do konkursu zgłoszono 33 prace naukowe, które zostały obronione w roku akademickim 2018/2019. Wyodrębnione zostały dwie kategorie: prace magisterskie i doktorskie oraz prace inżynierskie i licencjackie.

W kategorii Prace magisterskie i doktorskie 1. miejsce i nagrodę w wysokości 10 tys. zł przyznano Magdalenie Flatów i Joannie Zielińskiej z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UTP za pracę magisterską poświęconą adaptacji wnętrz Bydgoskiego Domu Towarowego "Jedynak" na przestrzeń sztuk wizualnych. Promotorem pracy był prof. dr hab. Remigiusz Grochal.

{gallery}aktualnosci/aktualnosci_2020/nagrodyprezydenta{/gallery}

Projekt przedstawia adaptację wnętrz Bydgoskiego Domu Towarowego „JEDYNAK” przy ul. Gdańskiej 15. Obiekt powstał w roku 1910 w stylu modernistycznym. Budynek posiada pięć kondygnacji w formie galerii oraz centralnie położone atrium zwieńczone świetlikiem. Bryła oraz wnętrza „Jedynaka” naśladowały ekskluzywne domy z zachodniej Europy. Budynek pełnił funkcję handlową przez wiele lat, dziś jego większa część jest nieużywana. Projekt adaptacji zakłada nadanie mu funkcji centrum wystawiennictwa związanego z fotografią oraz filmem. Oprócz wystaw budynek ma zapewnić miejsce do organizacji eventów oraz przestrzeń warsztatową. Projekt obejmuje również zaplecze gastronomiczne w postaci kawiarni oraz klubu. Miejsce to ma integrować ludzi zainteresowanych filmem oraz fotografią, dawać możliwość rozwoju w tych kierunkach, a wszystko to w niezwykłym otoczeniu inspirowanym stylem modernistycznym.

W kategorii Praca inżynierska 3. miejsce zajęła praca Marty Szczepańskiej. Nagroda w wysokości 2 tys. zł trafiła za dyplom poświęcony rewitalizacji skweru im. Alojzego Bukolta w Bydgoszczy.