Prezentujemy projekt AKADEMICKIE CENTRUM MARZEŃ, który zdobył WYRÓŻNIENIE, w Konkursie „DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ BETONU KOMÓRKOWEGO I PREFABRYKACJI BETONOWEJ, w zadaniu „Projekt koncepcyjny architektoniczno-inżynierski współczesnego akademika marzeń w wybranej lokalizacji”, uwzględniający zastosowanie dwóch podstawowych technologii: prefabrykacji betonowej oraz autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK).
WYRÓŻNIENIE I 3 TYS. ZŁ DLA ZESPOŁU
POLITECHNIKA BYDGOSKA
WYDZIAŁ BUDOWNICTWA, ARCHITEKTURY I INŻYNIERII ŚRODOWISKA
AKADEMICKIE CENTRUM MARZEŃ
Zespół: Amelia Kraśnicka, Katedra Architektury i Urbanistyki, Zuzanna Musialik, Katedra Architektury i Urbanistyki, Katarzyna Ciabach, Katedra Konstrukcji Budowlanych., Martyna Nowaczewska, Katedra Konstrukcji Budowlanych.
Opiekunowie: dr inż. arch. Alina Lipowicz-Budzyńska, Katedra Architektury i Urbanistyki, mgr inż. Daria Jasińska, Katedra Konstrukcji Budowlanych.
a. Część architektoniczna
Projekt „Akademickiego Centrum Marzeń”, obejmuje sześć pięter mieszkalnych oraz parter i piwnicę przeznaczone na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Obiekt zlokalizowano w otoczeniu drzew oraz stawów, w pobliżu Politechniki Bydgoskiej. Bryła budynku została oparta na planie półokręgu. Schodkowe tarasy, trapezowe balkony oraz przeszklony parter nadają bryle nowoczesny i dynamiczny charakter. Elewacje wykończono białym tynkiem z akcentem kolorystycznym oraz drewnianymi deskami. Wyjątkowość projektu podkreślają wprowadzone funkcje, takie jak: kino, restauracja, basen, sala klubowa czy siłownia, oraz wiele innych pomieszczeń służących integracji studentów. W trosce o środowisko zastosowano zielone dachy, na których usytuowane zostaną pasieki.
b. Część inżynierska
Budynek zaprojektowano w technologii słupowo-belkowej o ścianach konstrukcyjnych wewnętrznych i zewnętrznych. Konstrukcję zaproponowano z elementów prefabrykowanych, tak aby na słupach wspornikowych oparto belki stropowe BST oraz BSL. Wykorzystane belki umożliwiają oparcie płyt stropowych oraz redukcję wysokości stropu. Ściany konstrukcyjne wykonano z betonu komórkowego, tak aby ukryć projektowane słupy. Część ścian działowych to prefabrykowane panele z ABK, a pozostałe utworzono z betonu komórkowego. Zaprojektowane przegrody uzupełniono wełną mineralną, co pozwoliło spełnić niezbędne wymogi cieplne i akustyczne budynku.
O autorach:
Amelia Kraśnicka
Studentka studiów II stopnia na kierunku Architektura na Politechnice Bydgoskiej. Zdobyła tytuł inżynierski w 2022 roku. Działa w kole naukowym: Komunikacja wizualna, architektura, innowacje. Interesuje się psychologią środowiskową, fotografią oraz rysunkiem.
Zuzanna Musialik
Absolwentka studiów inżynierskich na kierunku architektura Politechniki Bydgoskiej, obecnie studentka drugiego roku studiów magisterskich. Od 3 lat zdobywam doświadczenie jako asystent architekta w biurze projektowym, na swoim koncie posiadam udział w trzech konkursach architektonicznych. Prywatnie interesuję się grafiką komputerową oraz kwestią socjologii w architekturze oraz przestrzeniach publicznych.
Katarzyna Ciabach
Członkini zespołu konkursowego pracującego nad projektem „Akademickiego Centrum Marzeń” – branża konstrukcyjna. Studentka III roku Budownictwa na Wydziale Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej. Studiuje na specjalizacji konstrukcyjnej budowlano-inżynierskiej.
Martyna Nowaczewska
Członkini zespołu konkursowego pracującego nad projektem „Akademickiego Centrum Marzeń” – branża konstrukcyjna. Studentka III roku Budownictwa na Wydziale Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej. Studiuje na specjalizacji konstrukcyjnej budowlano-inżynierskiej.
Opiekunowie
Alina Lipowicz-Budzyńska
Architekt, fotograf, malarka, glass designer – autorka wielu artykułów naukowych z pogranicza architektury sztuki i techniki, autorka kilku patentów z technologii opracowania fasad szklanych. Jako architekt i projektant szkła działająca w kraju i za granicą Wielka – Brytania, Włochy, Niemcy. Od roku kierownik Katedry Architektury i Urbanistyki Politechniki Bydgoskiej.
mgr inż. Daria Jasińska
Opiekun zespołu konkursowego pracującego nad projektem „Akademickiego Centrum Marzeń” – branża konstrukcyjna . Zawodowo asystent naukowo-badawczy w Katedrze Konstrukcji Budowlanych – WBAiIŚ, Politechnika Bydgoska. Studia I i II stopnia na kierunku Budownictwo ukończone w 2021r. na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy (obecnie Politechnika Bydgoska). W ramach swojej pracy dyplomowej prowadziła badanie ankietowe związane z nieustannie rozwijającym się i szeroko pojętym zagadnieniem BIM. Jego wyniki i rozważania zostały opublikowane na stronie WBAiIŚ w formie Raportu pt.: „Analiza przygotowania studentów i absolwentów kierunku budownictwo do pracy zawodowej skoordynowanej z BIM”. Link do raportu