RYSUNEK jako element procesu myślenia i forma zapisu idei
Wystawa prezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz w Poznaniu w Muzeum Tańca Polskiego to kolejna odsłona międzyuczelnianego projektu Poli-Politechniki, architektura i sztuka, realizowanego przez Politechnikę Bydgoską. Politechnikę Poznańską i Politechnikę Wrocławską.
W wystawie udział wzieli dr inż. arch. Alina Lipowicz-Budzyńska ,dr inż. arch Piotr Brzeziński oraz dr Beata Fertała-Harlende.
Celem ekspozycji jest refleksja nad znaczeniem rysunku w edukacji architektonicznej, poddanie pod rozwagę autonomii rysunku jako samodzielnego medium sztuki oraz próba określenia jego znaczenia w ramach każdej dziedziny artystycznej i projektowej.
Autorzy prezentowanych w przestrzeni muzeum prac będą mieli również okazję podzielić się swoimi doświadczeniami i poglądami podczas inaugurującej wystawę konferencji naukowej „Rysunek architektoniczny dziś utylitarne i autonomiczne formy obrazowania".
Projekt Poli-Politechniki, architektura i sztuka powstał z inicjatywy zbliżenia środowisk naukowych w celu wymiany doświadczeń i organizacji wspólnych wydarzeń.
Pierwszym etapem współpracy były wystawa i sympozjum „Interwencja artystyczno-naukowa", zorganizowane z inicjatywy Beaty Fertaty-Harlender w ruinach zespołu pałacowo-parkowego w Goszczu w 2022 roku. W tym samym roku odbył się również plener rysunkowo-malarski i wystawa poplenerowa zatytułowana „Artefakty minionej epoki rowerowym szlakiem zabytków Chełstów/ Twardo- góra/Goszcz", w której uczestniczyli studenci architektury każdej z uczelni biorących udział w projekcie.