Jury Konkursu o Doroczne Nagrody TUP - Towarzystwa Urbanistów Polskich - przyznało wyróżnienia za prace dyplomowe z zakresu urbanistyki, planowania i gospodarki przestrzennej obronione w 2019 roku.
Wśród wyróżnionych znalazła się Justyna WÓJCIK za pracę magisterską pt. Koncepcja architektoniczna Centrum Odtwórstwa Historycznego Wczesnego Średniowiecza w Bydgoszczy wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Moniki Trojanowskiej na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska.
Jak mówi autorka projektu: Prezentowana praca dotyczy koncepcji architektonicznej wielofunkcyjnego obiektu o charakterze historyczno-rekreacyjnym. Wczesne średniowiecze jest ciekawą epoką, która wiąże się z historią początków Państwa Polskiego, dlatego też niezwykle ważne jest, aby pamiętać o tych czasach i czerpać z nich inspiracje. (...) Bydgoszcz zapisała się na mapie polskich grodów wczesnośredniowiecznych, jednak temat ten jest bagatelizowany, a historia i potencjał, który za sobą niesie nie jest wykorzystywany. Brakuje szczegółowych badań i działań w stronę promocji i upowszechniania wiedzy na temat słowiańskich korzeni Bydgoszczy. Odtwórstwo historyczne oraz historia Bydgoszczy stały się inspiracją do zaprojektowania Centrum Odtwórstwa Historycznego Wczesnego Średniowiecza, tworząc niebagatelne miejsce jakiego brakuje w województwie kujawsko-pomorskim, a nawet w całej Polsce. Proces projektowy to droga łącząca nowoczesną architekturę, obowiązujące normy i historyczny klimat. Podczas prac projektowych istotne było nie tylko stworzenie ciekawej bryły, ale również wpisanie się w wymagającą lokalizację i dostosowanie funkcji do wymagań potencjalnych użytkowników. Teren, będący obiektem opracowania znajduje się we wschodniej części Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek. (...) Dużym atutem zaprojektowanego obiektu, jest fakt, że projekt zakłada minimalną ingerencję w istniejące otoczenie naturalne, jednocześnie wypełniając przestrzeń słabo wyczuwalną tworząc nowe zamknięcia widokowe w kompozycji urbanistycznej.
Zdaniem promotora - dr inż. arch. Moniki Trojanowskiej - Dyplomantka postanowiła zmierzyć się z trudnym zadaniem stworzenia miejsca, które łączyć będzie wiele zadań: eksponować bogatą historię miasta Bydgoszczy, tworzyć nową atrakcję w parku Myślęcinek, edukować szerokie kręgi społeczeństwa i łączyć pasjonatów historii wczesnego średniowiecza. (...) Autorka wybrała lokalizację w parku Myślęcinek, aby wzmocnić jego walory i rozpoznawalność jako jednego z najbardziej atrakcyjnych miejsc na terenie Bydgoszczy. Obiekt może stać się wizytówką parku. Wybór lokalizacji jest też podyktowany względami historycznymi i bogatą tradycją historyczną ziem Bydgoskich, gdzie istniało kilka grodów wczesnośredniowiecznych. Nietuzinkowa forma architektoniczna obiektu osadzona jest we współczesnych trendach architektury.
Gratulujemy!
{gallery}aktualnosci/aktualnosci_2020/pracetup{/gallery}